
18-24 Czas na samodzielność
 W miesiącu styczniu br Ochotnicze Hufce Pracy rozpoczęły realizację ostatniego projektu wdrażanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich 2004 - 2006, finansowanego z Europejskiego funduszu Społecznego. Projekt potrwa do końca lutego 2008 roku. Projektu zatytułowany "18-24 czas na samodzielność" w skali kraju adresowany jest do grupy 3000 osób, na terenie województwa śląskiego obejmie 150 osób.
W miesiącu styczniu br Ochotnicze Hufce Pracy rozpoczęły realizację ostatniego projektu wdrażanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich 2004 - 2006, finansowanego z Europejskiego funduszu Społecznego. Projekt potrwa do końca lutego 2008 roku. Projektu zatytułowany "18-24 czas na samodzielność" w skali kraju adresowany jest do grupy 3000 osób, na terenie województwa śląskiego obejmie 150 osób. 
Beneficjenci ostatecznie projektu to młodzież w wieku 18 - 24 lata, pochodząca z rodzin dysfunkcyjnych i środowisk zagrożonych patologiami społecznymi, dotkniętych ubóstwem, długotrwałym bezrobociem, nie ucząca się i nie pracująca.
Projekt poprzez kompleksowe działania edukacyjne, doradcze, wychowawcze 
i wychowawcze przyczyni się do przeciwdziałania niepewności, marginalizacji społecznej, ubóstwu i bezrobociu młodzieży. 
UCZESTNICY PROJEKTU:
Grupa I: osoby z wykształceniem średnim niepełnym (w tym absolwenci liceów profilowanych) zainteresowane uzyskaniem świadectwa dojrzałości, a także istotnych kwalifikacji i umiejętności zawodowych, niezbędnych do efektywniejszego poruszani się po rynku pracy: osoby nie uczące się i nie pracujące, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mający problemy z opanowaniem obowiązkowego programu nauczania, mające zaległości spowodowane dłuższą absencją.
Grupa II: osoby nie uczące się i niepracujące, posiadające wykształcenie średnie, zainteresowane podjęciem nauki na wyższej uczelni, oraz równoczesnym uzyskaniem atrakcyjnych kwalifikacji zawodowych, które w sposób istotny poprawią ich sytuacje na rynku pracy; szczególnie słuchacze przedostatnich bądź ostatnich klas szkół wieczorowych.
W projekcie przewiduje się także udział młodzieży niepełnosprawnej.
OCZEKIWANE REZULTATY PROJEKTU
Zakładanymi twardymi rezultatami projektu są:
    - 
    powrót do systemu edukacji lub kontynuacja szkoleń przez co najmniej 80 procent beneficjentów, 
- 
    nabycie kwalifikacji zawodowych przez co najmniej 90 procent beneficjentów, 
- 
    podjęcie zatrudnienia lub działalności gospodarczej przez co najmniej 15 procent beneficjentów, 
- 
    nabycie przez co najmniej 80 procent uczestników umiejętności posługiwania się podstawowymi programami komputerowymi, potwierdzonymi uzyskaniem certyfikatu ECDL, 
- 
    pozytywne zdanie egzaminu na prawo jazdy przez 80 procent uczestników, 
- 
    ukończenie kursów językowych - 80 procent uczestników.  
Zakładanymi rezultatami miękkimi projektu są:
    - 
    poprawa indywidualnej samooceny oraz poczucia własnej wartości, 
- 
    podwyższenie motywacji do nauki bądź uzyskania kwalifikacji zawodowych,  
- 
    zwiększenie motywacji do poszukiwania pracy, 
- 
    nabycie umiejętności korzystania z technologii informatycznych, 
- 
    nabycie umiejętności poruszania się po rynku pracy, 
- 
    nabycie postaw przedsiębiorczych oraz adaptacyjnych w kontekście samozatrudnienia, 
- 
    nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem, 
- 
    wzrost poczucia odpowiedzialności za wykonane zadania 
PROJEKT CZAS NA SAMODZIELNOŚĆ - ŚLĄSKA WK
    
        
            | Śląska WK OHP | Kom. Wojewódzki ? Adam Dyla  | 90 |  60 | 150 | 
        
            | Koordynator Wojewódzki | Dariusz Staszyński | LICZBA OSÓB W JEDNOSTKACH | 
        
            |  CEiPM w Katowicach | Barbara Cygan |  20 | 10 |  30 | 
        
            | 12-20 HP Rybnik | Radosław Bała |  20 | 0 |  30 | 
        
            |  12-21 ŚHP Bielsko Biała | Tadeusz Wydra | 20 | 10 | 30 | 
        
            |  12-29 Częstochowa | Halina Konefał |  30 | 30 |  60 | 
        
            | W tym osoby niepełnosprawne | 1 |